Ez az egyik leggyakoribb kifejezés, amit manapság internetes publicisztikákban, vagy kommentekben olvasok. Ott aztán minden sokkal jobb, kultúra van, meg életszínvonal, jóléti társadalom, demokrácia meg egyetértés.
Budapesten autózva, én is sokat ábrándoztam egy olyan világról, ahol nem kerülök naponta 3-szor közvetlen életveszélybe, csak azért mert közlekedem. Itt Svájcban tényleg mindenki 50-nel megy a városban, 80- nal azon kívül és 130-cal az autópályán. Jól hangzik ugye? Viszont itt Te is csak ennyivel mehetsz! Ellenkező esetben 3 méterenként atomvillanásként égeti ki a szemed a buzi vörös trafipaxuk és csak jönnek, csak jönnek a csekkek. Budapesten azt is sokszor kívántam, hogy bárcsak le tudnék parkolni ott, ahol dolgom van, vagy bárcsak elférnék a parkoló autóktól ott, ahol amúgy tilos parkolni. Itt már vagy 4 csekket kaptam, mert nem értettem, hogy a sárga négyszögben parkolhatok meghatározott időintervallumon belül, de a sárga vonal már tiltást jelent, vagy hogy a fehér négyszögben addig maradhatok amíg akarok, akár külföldi rendszámmal is, a kék négyszögben viszont maximum 1 órát. Vagy büntetett már meg akármelyikőtöket rendőr azért, mert tolatva álltatok be a parkolóba? Itt bizony előfordulhat, ha a bejáratnál ki van írva, hogy a forgalom akadályozásának elkerülése végett kizárólag orral lehet parkolni. Szép ugye? Dolgozik nálunk egy diák. A Yannick. 18 éves. Megszerezte a jogsiját, vezetett egy hónapot, majd Karácsony előtt egy nappal elment Zürichbe a haverokkal bulizni. Reggel 6-kor jönnek haza, kocsiban mindenki alszik, Yannick vezet, öv bekötve, majd hirtelen a fent már említett csibekeltető-vörös atomvillanás. Gyorsan hajtott. 50 helyett 75-tel. Egy héten belül jött is a levél, szeretettel várják az őrsön. Yannick bement, majd a következőkkel szembesült: A gyorshajtásért a jogsi ugrik, büntetés 1000 Chf (
Szintén drága fővárosunkban, a VII kerületben álmatlanul forgolódva, hallgatva ahogy a szomszéd épp embert farag az asszonyból, vagy üvöltve hány a gangról, ugyanúgy sokszor eszembe jutott, vajon mi lenne, ha úgy tudnánk együtt élni, hogy ne zavarjuk egymást. Itt egyszer felejtettem a babakocsit a lépcsőházban, mire hazajöttem, a lábtörlő bele volt gyömöszölve, majd mire kifertőtlnítettük, az ingatlan tulajdonosának levele is megérkezett, hogy tartsuk be a tűzvédelmi előírásokat és ne hagyjunk semmit a lépcsőházban. Igen, felnyomott a házmester. Ő egyébként kifejezetten szereti a rendet. Úgy egy hónapja függesztett ki egy papírt minden biciklitárolóra, hogy a rossz állapotú, matrica nélküli bicikliket tessék megjavíttatni, vagy eltűntetni, ellenkező esetben ő lesz kénytelen elszállíttatni őket a mi pénzünkön. Hétfőn jövök haza, parkolok be, de valahogy furcsán tele van a mellettem levő, hónapok óta üresen álló hely bringákkal. Herr Jekker szerint rossz állapotúak. Ő szólt előre. A házirend szerint amúgy este 8-tól reggel 7-ig csend van, déltől 2-ig úgyszintén. Fürdés, hanggal járó tevékenység este 10 után nincs, vasárnap egész nap kuss. Épp a minap látogatott meg minket a falszomszéd, hogy jól van-e a Joli, mert túl sokat üvölt a Barna. Már várom, mikor jön a gyámügy. Ismerősömre rászóltak, mert 10 után zuhanyzott, főnökömet az alatta lakó kérte meg, hogy 10 után már ne húzza le a WC-t, a kolleganőm azzal vívta ki a mellette élők nemtetszését, hogy vasárnap bevert egy szöget a falba, de ismerek olyat, akinek egyszerűen ki sem adták a lakást, mert nem beszél németül, ami ugye veszélyeztetné a ház békéjét.
Szóval ez van itt, tőletek nyugatra. Mindenre egy szabály és mindenki be is tartja. Aki nem, azt büntetik. Keményen és azonnal. Én nem vagyok értelmiségi, csak egy magyar, lakótelepi kis suttyó. Nincs meg hozzá a tudásom, hogy le merjem írni, ez így jó, vagy sem. Értem, hogy kellenek szabályok és értem, hogy csak akkor működik a rendszer ha azokat mindenki be is tartja. Értem, hogy aki vét, azt meg kell büntetni és a büntetésnek súlya is kell, hogy legyen, különben nem ér semmit. De valahogy kurva nehéz így élni. Lehet, hogy csak a Magyarországon, megélhetési ügyeskedők és zsigerből minden szabályt megkerülő élet császárai között szocializálódott lelkem háborog. Lehet, hogy ha a saját szomszédom rámhívja a rendőrt, mert az utca rossz oldalán parkolok, akkor az nem besúgás, hanem társadalmi együttműködés. De az is lehet, hogy ez tényleg nem jó így és tényleg túl sok itt a szabály, a svájciak tényleg unalmas, mindenkit utáló, mindenkit feljelentgető, savanyú, szürke, kispolgárok, a kívülről idilli, csillogó-villogó országukat pedig kizárólag ennek a rendőrállamszerű rendszernek köszönhetik.